<xmp> <body><script type="text/javascript"> function setAttributeOnload(object, attribute, val) { if(window.addEventListener) { window.addEventListener('load', function(){ object[attribute] = val; }, false); } else { window.attachEvent('onload', function(){ object[attribute] = val; }); } } </script> <div id="navbar-iframe-container"></div> <script type="text/javascript" src="https://apis.google.com/js/platform.js"></script> <script type="text/javascript"> gapi.load("gapi.iframes:gapi.iframes.style.bubble", function() { if (gapi.iframes && gapi.iframes.getContext) { gapi.iframes.getContext().openChild({ url: 'https://www.blogger.com/navbar/15864879?origin\x3dhttp://haveitflauntit.blogspot.com', where: document.getElementById("navbar-iframe-container"), id: "navbar-iframe" }); } }); </script> </xmp>
Hello!
We're fabulous and we know it

The Girls

Friends since we were thirteen, its quite amazing we're still friends since we are all so different. From left: Alice, Szejia, Liyi, Qiuyi, Dorothy, Tan Yun, Liting, Anne, and Wanqing

Fashion Nation
Dorothy and Wanqing's genius
idea, originated from the
classrooms of Cedar where they flipped magazines during breaks. Just another reason to add on to why we're fabulous - there are fashion gurus amongst us!

www.flickr.com

Credits
Designer: The designer
Saturday, March 18, 2006
Question:
Thirteen young punks went to a barbeque and the following are the breakdown of costs: -

Breakdown of Cost by Person:
Anne: SGD 8
Sherman: SGD 20
Dot: SGD 5.20
Wanqing: SGD 122

Further Breakdown of Cost by Item / Person (in SGD):
Wanqing
Pork Satay: 50 x $0.30 = $15
Stingray: 2kg x $7/kg = $14
Prawns: 2kg x $6.50/kg = $13
Sotong: 1kg x $7 = $7

Plastic Spoons: $1.25
Plastic Forks: $1.25
Tongs: $1.50x2 = $3
Aluminium Foil = $3.75

Charcoal: $4.54 x 2= $9.08
Wire Gauze: $4.50
Yeo's Ice Green Tea: $1.35 x 2= $2.70
Sprite: 2 x $1.40= $2.80
Coke: 2 x $1.40= $2.80
Apple Juice + Grape Juices = $4.65
Paper Plates ('50s)= $2.90
Peaches = 2.20 x 3 = $6.60
Fire Starters = $1.30
Cups = $1.80
Sambal Balachan = $2.14
Potatoes = $1.35 (for packet of 5) x 2=2.70
Japanese mushrooms = 6 x $1.30 = $7.80
Stupid Sausages = 8 pkts x $1.40 = 11.20
Total=$121.22


Anne
Chicken = $6
Mayo = $2.30
Total= $8.30

Sherman
ice
chopped garlic
aluminium foil
balachan chilli
crabstick
nuggets
Pokka green tea x 2
Sprite x 2
Coke x 2
Total=$20

Dorothy
Margarine
Ice
Total= $5.20

How much should each of them pay for their own share of food?

Model Answer:

Total costs / Number of people who ate and should pay
= SGD(121.22+8.30+5.20+20) / 13 people (namely:Me,Sherman,Liting,Waikeong, Liyi, Fong Guan, Qiuyi, Alice, Szejia, Leonard, Yun, Dorothy, Anne)
=$11.90153846
=$12 (rounded up to whole figure HAHA)

Ans: Each person has to pay $12 for their share of food.
Anonymous 12:59 AM 0 comments